ЗМІ про нас

Як сміття перетворюється на енергію

Posted at 03.11.2015 » By : » Categories : ЗМІ про нас » 0 Comment

Якщо уявити разом всі полігони та сміттєзвалища України, куди вивозяться відходи, вийде площа, порівняна з територією невеликої європейської держави.

За оцінками аналітиків, щорічно в Україні утворюється 14 млн. т. відходів — це приблизно 350-400 кг на людину, і щороку ці цифри збільшуються як мінімум на 1,5%. При цьому на вторинну переробку йде всього 3% від цього обсягу.

Такими темпами через пару десятків років Україна ризикує потонути в смітті. Єдиний вихід — вже зараз використовувати цю ситуацію для розвитку галузі з переробки відходів.

В попередніх статтях ми розповідали про те, як цю проблему збираються вирішувати на Васильківщині. В Гребінках новий інвестор колективного підприємства «Гребінківський комбінат комунальних послуг» планує здійснити реструктуризацію та дегазацію  Гребінківського сміттєзвалища, яке працює ще з 60-х років минулого сторіччя, з тим, щоб зробити його безпечним для довкілля та місцевих мешканців.  Біогаз, який добуватимуть в процесі дегазації, використовуватимуть для отримання електроенергії.

Сьогодні ми розповімо про аналогічний досвід інших міст України, які вже успішно працюють за цією схемою.

Детальніше про це нам розповів Ігор Котов, представник проектної організації, яка здійснювала предпроектну підготовку значної частини   цих об’єктів, включаючи Гребінківський.

У надрах будь-якого полігону твердих побутових відходів  під час експлуатації, а також протягом декількох десятиліть після закриття, внаслідок анаеробного розкладання відходів тваринного і рослинного походження, утворюється звалищний газ, який ще називають біогазом.

З одного боку, це небезпечний продукт, оскільки містить в різних співвідношеннях суміш метану і вуглекислого газу, які разом негативно впливають на навколишнє середовище. Випаровування метану в атмосферу вважається одним з джерел виникнення парникового ефекту. Але з іншого боку, при грамотному підході до поводження з відходами, зокрема,  дегазації полігонів, біогаз може бути хорошим джерелом енергії.

У сучасному світі звалищний газ грає одну з ключових ролей в галузі відновлюваної енергетики, поряд з сонячною і вітроенергетикою.

При цьому він вигідно відрізняється від них своєю здатністю постійно виробляти енергію. Біогаз активно використовують для виробництва електро- і теплоенергії.

При додатковому очищенні він може стати альтернативою природному газу. Очищений біогаз використовують також як паливо для транспортних засобів.

Важливо, що виробництво біогазу позитивно впливає на навколишнє середовище, дозволяючи скорочувати шкідливі викиди, зокрема, метан.

Для того, щоб виробляти та передавати теплову енергію, необхідно мати поруч зі сміттєзвалищем віповідну інфраструктуру, що дозволить не втрачати тепло. А це не завжди можливо. Тому здебільшого біогаз, що добувають на проектах, які розробляла організація, використовують для отримання електроенергії, каже експерт.

Промислове виділення метану починається за 3-6 місяців від дати надходження ТПВ на полігон.

 «Тому ми пішли шляхом  працюючого полігону, живого. І вирішили його добувати, так би мовити, свіженьким, одночасно з роботою сміттєзвалища» — розповідає Ігор Котов.

 Так працюють на 5му полігоні  (потужністю 1,9 МВт) у Підгірцях Київскої області. Також на Київщині виробляють електроенергію зі звалищного газу на полігонах ТПВ, які знаходяться у селах Глибоке (потужність 1,06 МВт) та Рожівка (потужність — 1,06 МВт), у Броварах та на Бориспільському полігоні, де й зараз іде розширення за кількістю свердловин.

Невелику установку потужністю 0,2 МВт введено в експлуатацію у 2013 році компанією, яка добуває біогаз на полігоні ТПВ під Маріуполем.

До речі, першою в Україні областю, де впровадили систему утилізації біогазу на сміттєвих полігонах стала Луганська. На жаль, через бойові дії на території регіону, проект у місті Олександрівськ Луганської області наразі не працює.

Повністю завершено будівництво комплексу по дегазації міського сміттєзвалища у Житомирі

По завершенні пусконалагоджувальних робіт, біогазову установку інтегрують до енергосистеми України.

Електрику зі звалищного газу добувають також в Миколаїві та на Вінничині.

За принципом «живого полігону» працюватимуть і на Гребінківскому сміттєзвалищі.

Попередні власники сміттєзвалища не приділяли увагу його належній експлуатації. Адже сміття, розповідає Ігор Котов, має прийматися на певні робочі площадки, попередньо сортуватися, аби до купи не потрапляли разом органічні відходи, пластик, деревина, побутові прилади, тощо. Органіку мають складувати на окремих площадках, де з неї й добуватимуть газ. Також це сміття потрібно постійно зволожувати, особливо під час жари. Адже бактерії, що виробляють звалищний газ, потребують саме таких умов. Зволоження також є профілактикою можливих загорянь сміття.

Нові інвестори виправлять ситуацію. Як ми вже розповідали, сміттєзвалище буде розбито на площадки (так звані карти) для захоронення ТПВ. Спочатку звільнять одну з них, перемістивши сміття, потім знимуть грунт з його подальшою детоксикацією. Надалі їм пересипатимуть ТПВ. На дно чаші покладуть гідроізоляційний матеріал та глину, щоб припинити фільтрацію сміття в ґрунтові води. Після створення такого гідробар’єру сміття пошарово закладатимуть на місце. А у середині будуть прокладені труби для збору токсичного фільтрату та звалищного газу.  Це позитивно впливатиме на стан довкілля навколо сміттєзвалища та здоров’я мешканців району.

Надалі з отриманого звалищного газу вироблятимуть електричну енергію на обладнанні, яке відповідає сучасним світовим нормам.

Команда нових інвесторів вже кілька разів зустрічалася з представниками місцевої громади та розповідала їм про свої плани. Кажуть, попереду ще не одна зустріч. Адже гребінчане мають повне право знати, про те, що відбувається поруч із селищем та вносити свої пропозиції для того, щоб зробити власне довкілля чистішим та комфортним.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About admin

Leave a Comment