ЗМІ про нас

Друге життя сміттєвого ресурсу

Posted at 03.11.2015 » By : » Categories : ЗМІ про нас » 0 Comment

Кожного року Фонд дикої природи відзначає День екологічного боргу. У 2015 його було проголошено 13 серпня.

 Це означає, що до вказаної дати людство вже витратило всі ресурси, які наша планета здатна відновити до кінця року. Дні, які залишилися до 31 грудня ми житимемо в борг за рахунок ресурсів планети. І кожного року цей день настає все раніше.

 Але ж проблема не лише в тому, що людству не вистачає ресурсів. Адже практично одразу після їх використання утворюється неймовірна кількість відходів.

 Сьогодні кількість полігонів та сміттєзвалищ в Україні сягає, за різними даними, від 4 500 до 6 000 одиниць. Щороку збирається 12-14 млн тон твердих побутових відходів. При цьому 96-97% потрапляє на офіційні та неофіційні звалища. І лише близько 3% йде на вторинну переробку.

 В рубриці «Актуальна тема» ми продовжуємо розповідь про те, як на Васильківщині вирішують цю проблему на прикладі Гребінківського сміттєзвалища.

 Нові інвестори, які нещодавно прийшли на колективне підприємство «Гребінківський комбінат комунальних послуг» під час зустрічі з селищним головою Гребінок та соціально активними мешканцями розповіли про свої плани щодо реконструкції існуючого сміттєзвалища шляхом  перетворення його на полігон твердих побутових відходів (ТПВ). Як саме буде відбуватись ця процедура нам розповів один із інвесторів.

Відповідно до проекту реконструкції, сміттєзвалище буде розбито на «карти» — площадки для захоронення ТПВ. Реконструкція буде проводитись поетапно – по окремих картах. Спочатку планується звільнити одну з карт перемістивши сміття, потім будуть проведені роботи по зняттю та детоксикації ґрунту, яким в подальшому пошарово буде пересипатись ТПВ, та влаштована чаша. Дном цієї чаші буде гідроізоляційний матеріал та глина. Дана процедура дозволить припинити безконтрольну фільтрацію сміття в ґрунтові води, зменшивши негативний вплив на оточуюче природне середовище та здоров’я людей. Після створення гідробар’єру сміття буде пошарово закладатись на місце. Усередині цього «пирога» будуть прокладені труби для збору токсичного фільтрату та звалищного газу (біогазу).

Багатометрові нагромадження побутових відходів з рештками вологого папіру та продуктів харчування створюють ідеальні умови для розвитку метан-продукуючих бактерій. Саме тут, без доступу кисню і світла, анаеробні бактерії розкладають органіку з утворенням метану й тепла. Підраховано, що з одної тонни ТПВ утворюється близько 200 м3 звалищного газу.

В Європі біогаз  добувають та використовувають для отримання тепла та електроенергії. Тож впровадження системи збору газу є суто екологічним заходом, який дозволяє очистити від газу ті нечистоти, які десятиріччями накопичувались на сміттєзвалищах.

Такий проект інвестори планують реалізувати в Гребінках. Проектування та будівництво системи збору звалищного газу з подальшим виробництвом електричної енергії на обладнанні, яке відповідає сучасним світовим нормам планується розпочати в найближчий термін, після закінчення всіх необхідних процедур.

Додатково, з метою зменшення навантаження на звалище, тут працюватиме сміттєсортувальна лінія. Адже значно простіше контролювати те, що потрапляє на сміттєзвалище, на стадії надходження відходів. Після сортування ТПВ будуть подрібнювати та пресувати.

Частину відходів, як-то пластик, скло чи метал, тут відбиратимуть і віддаватимуть на переробку. І екології плюс, і заробити можна.

Інвестори кажуть, лінія дозволить значно зменшити навантаження на полігон.

Сортувальники відбиратимуть скляні та ПЕТ-пляшки,  алюмінієві банки, папір і картон, одяг, тощо.

Процес в цілому не складний, конвеєр часто робить паузи, тож пропустити потрібне складно.

Тож, те, що коштує грошей, відправлятимуть на вторинну переробку.

На даний час на підприємстві працює 19 осіб, з початком реконструкції з’являться нові робочі місця, потрібні будуть спеціалісти, яких планується залучати з числа місцевих жителів.

Інвестори обіцяють постійно інформувати громадськість про свої плани та дії, просять громаду активніше вносити свої пропозиції та зауваження. Наразі вже створили свою сторінку в Facebook, скоро запрацює сайт підприємства.

Все починається, відбувається та завершується в сфері людських відносин та стосунків. Реалізація проекту реконструкції сміттєзвалища в Гребінках позитивно вплине не лише на стан довкілля, а й на здоров’я людей та громади селища, адже якою бути нашій державі, залежить від кожного з нас.

 

Олена Колесник

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About admin

Leave a Comment